Neon games Mind Games Action Games Gry Mahjong Match 3 Games Time ManagementWięcej

66

66 (sechsundsechzig) jest klasyczną niemiecką grą karcianą dla 2 graczy. Celem gry jest zostać pierwszym graczem, który uzyska 66 punktów we wziątkach.


Wartość punktowa kart wynosi: A=11, 10=10, K=4, Q=3, J=2, 9=0. Ostatnia wziątka to 10 punktów. Wziątkę wygrywa najwyższa karta w kolorze, który zapoczątkował wziątkę, chyba że wziątka zawiera kartę z koloru atutowego – wówczas wygrywa najwyższa karta atutowa we wziątce. Dopóki jest stos, nie ma obowiązku dokładać do koloru ani przebijać. Zwycięzca zdobywa liczbę punktów z obu kart we wziątce i musi pamiętać, ile punktów otrzymał. Po rozegraniu wziątki obaj gracze dobierają po karcie ze stosu. Zwycięzca wziątki rozpoczyna kolejną wziątkę.

Posiadacz najniższej karty atutowej, dziewiątki, może wymienić ją na odkryty atut. Może to zrobić tylko gracz, który jest na prowadzeniu (zanim wyłoży kartę) i który wygrał co najmniej jedną wziątkę.

Podczas swojej kolejki prowadzący gracz może zameldować króla i damę tego samego koloru, wykładając jedną z kart i pokazując drugą. Zwykłe meldunki są warte 20 punktów, a meldunki atutowe warte są 40.

Gdy stos zostaje rozebrany, a odkryty atut zabrany przez przegranego z szóstej wziątki, zasady stają się ściślejsze. Gracze muszą odtąd dokładać do koloru prowadzącej karty (wygrywając wziątkę, gdy to możliwe), przebijać, jeśli nie mają koloru prowadzącego, nie można też już meldować.

Gdy gracz wygrywa wziątkę, osiągając wynik równy lub wyższy 66, może zatrzymać rozgrywkę, ogłaszając „wychodzę” i wygrywając rozdanie. Gracz może również zaspać: jest to zobowiązanie do osiągnięcia 66 lub więcej punktów i ogłoszenia „wyjścia” bez dobierania kart ze stosu.

Zwycięzca każdego rozdania zdobywa 1 lub więcej punktów. Pierwszy gracz, który zdobędzie co najmniej 7 punktów, wygrywa grę.

Darowizna

66

 • Ulubiona

  Kliknij, aby dodać tę grę do ulubionych.
 • Udostępnij

 • Oceń

  Aktualna ocena: 2.6 na podstawie 177 głosów.
 • Popularność

  72.186
  W tę grę grano 72.186 razy.
 • Powiązane gry